Kaip gauti leidimą ginklui

  Be kategorijos

[korekcija 2023-05]
Surašysiu čia informacinį tekstą su visu eiliškumu ir ko reikia norint gauti leidimą šaunamajam ginklui laikyti ir nešiotis. Kai man reikėjo tokio teksto neradau ir teko viską kapstyt iš pakampių. Pagal poreikį jis bus vis papildomas jei kažkas keistųsi eigoje.

Pilietis norintis turėti ginklą savigynai turi būti bent 23- jų metų.

Pirmas dalykas tai reikia nuspręsti ar tikrai Jums reikia ginklo namie ir prie savęs. Turint ginklą žmogus turi būti stipriai atsakingesnis už save ir kitus. Plius daugeliui užkliūva ginklų turėjimo ir laikymo taisyklės paminint tai, kad už pažeidimus yra anuliuojami leidimai bei gręsia baudžiamoji atsakomybė. Toks dalykas, kaip negalėjimas “įpūsti” į alkotesterį daugiau nei 0.4 promilės turint su savimi ginklą daugeliui sukelia nepatogumų, “O kaip aš nešiuosi ginklą į miestą nakčiai kai eisiu su draugais į barą?”, ogi niekaip. Dar toks dalykas kaip kad nepalikti ginklo mašinos bardačioke ar namie ant komodos irgi sukelia “nepatogumų”. O jeigu dar kokia žmona trenkta ir myžčiojanti, kad namie ginklo negalima nes vaikas nusišaus, bo išauklėti jo teisingai neišeina (vaiko, ne ginklo). Tad kaip minėjau, pirma išsiaiškinam ar tikrai jums to reikia.

Turint ginklą reikia nusiteikt, kad nori nenori karts nuo karto teks bendraut su policija dėl patikrinimų, leidimų pratęsimų kas penkis metus, seifų prisukimu prie sienų ar grindų, pačių ginklų patikrinimo kas penkis metus balistikai ir pan. Jei yra alergija policijai sunku bus turėti ginklą. :D:D Būtinas dalykas ką tikrai reikia daryti tai su turimu ginklu treniruotis ir praktikuoti, mokintis jį valdyti, o čia Lietuva, ne Amerika, tai savo kaimo sodyboje to daryti negalėsite, teks mokėti šiokį tokį pinigą už šaudyklą ir treniruotes, investuoti į save. Išmokti valdyti ginklą ne tik tam kad pats sau kojos nepersišautumėt, bet ir tam kai teks jį panaudot su reikalu, pavyktų apskritai ir tai padaryti ir plius teisingai.
Jei visgi niekas neišgąsdino, skaitom toliau.

Teoriškai yra eiliškumas nuo kurio reikėtu pradėti visus reikalus, bet.. Surašysiu viską ko riekia apskritai, kad gauti leidimą į rankas, o tada aptarsiu kiekvieną aspektą atskirai. Kol kas rašysiu nebūtinai tokia tvarka kaip būtina daryti bet galima ir tokiu eiliškumu.

 1. Medicininė pažyma iš gydymo įstaigos, forma 049/a (dabar ji elektroninė, vedama į sistemą)
 2. Prašymas policijai dėl galimybės gauti leidimą ginklui savigynai (tikrai rekomenduoju tai daryti per epolicija.lt)
 3. Leidimo ginklui kursai mokykloje.
 4. Seifo namie pastatymas prisukimas prie sienos ir deklaravimas. (per epolicija.lt)
 5. Leidimo gavimas (per epolicija.lt)

Pats dabar pastebėjau, kad surašiau kaip ir geriausiu eiliškumu kokiu ir reikėtų viską tvarkytis. Matomai natūraliai taip susidėliojo, kadangi teko pereiti procedūras du kart, pradžioje man, tada žmonai. Sukomentuosiu maksimaliai kas iš ko ir kaip. Beje paminėsiu, kad jeigu yra galimybė tvarkytis internetu, t.y. turite mobilu ar el. stacionarų parašą tai labai galima sutaupyti laiko važinėjimui į policiją pildant prašymus.

 1. Medicininė pažyma iš gydymo įstaigos, forma 049/a. Kaip minėjau dabar tai jau elektroninė pažyma kurią tikrinusi medicininė įstaiga suveda į sistemą pati. Principe nieko mandro, bet nežinant yra vienas mažas kabliukas kuris sutrukdys, kad ir sveikiausiam asmeniui per vieną kartą prasieiti apžiūra jei to nežinosit iš anksto. Apie viską iš eilės. Aš sau asmeniškai viską tvarkiausi Vilniuje ir mano poliklinika turi “Darbo medicinos centrą”, taigi viskas yra vienoje vietoje ir per kabinetus vaikščioti nereikia, t.y. nereikia maltis per skirtingas įstaigas. Kaip yra mažesniuose miestuose nežinau. Principe ten pat kur išrašo pažymas darbui, vairuotojo pažymėjimui ir pan. turi išdavinėti ir pažymas leidimui ginklui.
  Pirmos durys. Pasakai, kad reikia pažymos ginklui savigynai ir ten iškarto žino kokioje formoje reikia pildyti. Be abejo paklausia “o kam jums ginklas?” bet čia tik šiaip, nes įdomu. 🙂 Tada tikrina regą, klausą, kraujo spaudimą kojos išmerą (juokauju. 😀 ), pavarto kortelę kas kaip. Supildo iš savo pusės duomenis. Paduoda į rankas popierių ir siunčia daryt kardiogramos, kad būtum ginkluotas ir sveika širdimi (kaip iš vieno zombių filmo “Pirma taisyklė: svarbiausia sveika širdis” 🙂. Tada nueini susimoki €15- €20 už tuos visus parašus ir štampus. Va tada eini ten kur mitais, ir legendomis apipinta vieta, psichinių ligų centras. Vilniuje, mano poliklinikoje Antakalny jis atskirame korpuse tai reikia paėjėt iki jų. Kitur gali būt ir kartu, bet čia atskirai, atskira registratūra ir t.t. Ten turi gaut parašą ir štampą, kad tinkamas tokiam leidimui. Principe kaip minėjau nieko mandro. Iš esmės jie žiūri ar nėra pas juos įrašų apie tave. Jei nėra vadinasi nebuvo bėdų su galva. 🙂 Duoda pora lapukų su klausimais kur reikia pažymėt taip, ne. Ar sirgęs tokiom tai tokiom ligom, ar yra giminėj kas nusižudęs ir pan. Esu girdėjęs kad geriau ten nemeluot, vistiek išlįs. :D:D Bet jei jau pasiryžot, kad esat pilietiškas ir protingas asmuo tai ir jie taip manys. Po anketų siunčia pas gydytoją, kuri vėl paklausia “kam jums ginklas?” ir tikiu šį kartą ne be reikalo, siūlau vengti temos apie neduodančius miegoti kaimyno šunis ir blogą uošvienę. 🙂 🙂
  Ir va čia bus mažas kabliukas apie kurį minėjau pradžioje. Prie ligų istorijos kortelės turi būti užklijuota Jūsų charakteristika. Nes ji yra kaip būtinas diagnozavimo veiksnys psichiatriniame. Kadangi aš to nežinojau tai tą dieną ir neturėjau jos, dėl ko teko sugaišti laiko. Kadangi jūs dabar žinosite, atsineškite ją iš anksto. Kaip rašoma charakteristika ir kas ją turi parašyti nesiplėsiu, yra internete (gal kada įkelsiu pavyzdį), bet principe, kad dažniausiai įmonės vadovas rašo charakteristikas savo darbuotojams ir ji turi būti teigiama. :):). Viską iš psihskyrio suklijuoja ir suštampuoja, einam toliau.
  Po psichiatro parašo grįžtam į kabinetą pradžion, kur padeda paskutinius parašus pažymoje. Jei medicininei patikrai registruojatės iš anksto bei turite charakteristiką viską galima padaryti per pusantros valandos. Per tiek laiko, kai jau viską žinojome praėjo mano žmona. 😉
 2. Prašymas policijai dėl galimybės gauti leidimą ginklui savigynai. Jis yra ilgiausia ir manau kai kuriems svarbiausia procedūra, nes nuo sprendimo išnagrinėjus prašymą priklausys ar apskritai galėsite turėti ginklą tiek savigynai tiek medžioklei. Nagrinėjimo metu yra nustatoma ar asmuo yra nepriekaištingos reputacijos. Kas yra nepriekaištinga reputacija nesiplėsiu, čia jau per kursus tą papasakos bet principe asmuo turi būti NEBAUSTAS pagal BK straipsnį kuriame numatytas laisvės atėmimas nuo trijų metų, nesvarbu ar gavo lygtinai ar sėdėjo metus ar tris. Pats prašymas yra nagrinėjamas iki 30 dienų ir iš praktikos pačiam, bei iš girdėtų kitų asmenų mėnesį ją ir nagrinėja. Kainuoja €20- 25. Tiksliau galima patikrinti asmenį iškarto, bet matomai pasiliekamas rezervas laikui, kad tikrai spėt. Ar pildoma internetu ar gyvai, nagrinėjimas vyksta tiek pat. Pildant prašymą reikia nurodyti savo duomenis ir adresą kuriame bus laikomi ginklai, ir būtinai asmenų nuo 14- os metų kurie gyvena kartu (ar yra tame būste registruoti nesvarbu, svarbu ar gyvena) nes ir juos turės patikrinti dėl nepriekaištingos reputacijos. Nepraėjus filtro kuriam nors iš gyvenančių leidimo negausite ir jūs. Pildant prašymą reikia surašyti ginklo laikymo adresą, vardus, pavardes, asmens kodus ten gyvenančių ir pateikus prašymą laukti mėnesį iki sprendimo priėmimo. Dabar visa ta procedūra atliekama pakankamai lengvai per epolicija.lt automatinio vedlio pagalba. Per tą laiką galima tvarkytis kitus reikalus. Svarbu, gavus teigiamą patvirtinimą, kad galite turėti ginklą visą kitą reikia susitvarkyti per tris mėnesius, kitaip vėl reiks daryt patikrą.
 3. Leidimo ginklui kursai mokykloje. Vilniuje mokyklų yra neviena. Galima rinktis. Kam reikės galėsiu parekomenduoti. Kaip su provincija, nežinau, reikia tikslint. Kaina apie €100 [2023 gegužė]. Principe apie dvi savaites trunkantys kursai apie 5-6 užsiėmimai teorijos, vienas iš jų su ginklais apmokymui saugiam elgesiui ir šaudymui. Po to teorijos egzaminas su policijos pareigūno priežiūra. Išlakius gaunamas kursų baigimo (ne leidimas ginklui) pažymėjimas- diplomas kuris galioja visą laiką ir jis yra suvestas į epolicija.lt sistemą.
 4. Kad galėtumėte turėti ginklą reikia įrengti seifą. Smulkiai nesileisiu į niuansus ko reikia jei ketinsite laikyti daug ginklų, (pvz 12), bet pradžiai kalbame apie, vieną ginklą savigynai.
  Seifai turi atitikti tris pagrindinius reikalavimus. Seifo sienelės storis turi būti bent jau 3 mm ir daugiau, spyna- užraktas turi būti vidiniai (negali mataluoti pakabinama spyna ant durų), ir seifas turi būti prisuktas prie sienos ar grindų bent jau dviem taškais, kad neklibėtų ir staigiai neitų jo nurauti. Seifo dydis priklauso nuo to kokio dydžio ginklams savigynai imsite leidimus. Jei pistoletai, revolveriai tai pakanka mažo, 30x30x40 seifuko, jei lygiavamzdis pompa ar medžioklinis šautuvas logiška, kad reikia metro ir daugiau aukščio. Beje jei turite ar norite pirkt iškarto rimtą seifą tai galima imti nuo 350 kg svorio kurio sukti prie grindų, pagal reikalavimus, nereikia. 😉 Seifų kainos įvairios. Nuo kiniškų mažų “senukuose” ar “depo” už €40 ir didelių kiniškų už €200 iki rimtų ginklų seifų su brangiom spynom už €600 ir daugiau. Galima rasti skelbimuose geros būklės naudotų seifų už stipriai pigiau (kas gali nutik seifui nuo stovėjimo:) ).
  Tada kai seifas stovės ten kur turi būti, jį reiks “priduoti” policijai. Nuo 2018-liepos pareigūnai nebevažiuoja seifų tikrinti pridavimui. Iki tol reikdavo rašyti prašymą ir derintis su policininku kad atvyktų ir įvertintų seifo ir apskritai ginklų laikymo sąlygas. Dabar to daryti nebereikia. Pakanka per savitarną epolicija.lt užsipildyti vedlio pagalbos būdu deklaraciją ir ją ten pat išsaugojus pateikti. Šitoje deklaracijoje nurodote kokiomis sąlygomis bus laikomi ginklai ir po jūsų parašo visi tikėsime kad tie ginklai taip ir bus laikomi. O kad tikrai tikėtų kad taip ir yra, pareigūnai daro reidus- patikrinimus kurie beje pastaruoju metu padažnėjo. Jie tikėsis rasti ginklų seifą taip kaip jūs ir nurodėte kitaip yra toks Baudžiamojo kodekso 304 straipsnis („Melagingos informacijos pateikimas siekiant įgyti dokumentą“) ir po to pasekmės su ginklų leidimų naikinimu trim ar daugiau metų. Tad neapgaudinėkime savęs ir kitų.
 5. Viską šitą praėjus gausite leidimą ginklams. Per epolicija.lt sistemą matysite savo leidimą, jo spausdinto varianto policija nebeišdavinėja, jo nešiotis nebereikia. Su jūsų asmens tapatybės dokumentu pareigūnas, parduotuvė ar kita suinterestuota įstaiga galės patikrinti jūsų leidimo buvimą- nebuvimą. PO penkių metų būtina vėl praeiti medicininę ir prasitęsti pažymėjimą. Jei to nepadarysite, o turėsite nusipirkę ginklą sulauksite pareigūnų kurie ginklą paims saugojimui ir jums uždės baudą, todėl prasitęsinėti leidimą reikia kokį mėnesį prieš, kad nespėtų pasibaigti senas leidimas. Jei nespėjote, ginklus galite ir privalote nuvežti pats iki termino pabaigos policijai saugoti kol bus išduotas naujas leidimas.
  Tiek bendrai informacijos leidimo ginklui gauti.

leidimas_ginklui

leidimas_koviniam_ginklui

kaip_gauti_leidimą_ginklui